WIBROMŁOTY
Zasada działania
Wibromłot wprawia w pionowe wibracje wbijany lub wyciągany profil, grodzicę lub osłonę. Wibracje te powodują z kolei przemieszczanie się otaczającego gruntu. Grunt rozluźnia swoją spójność, wskutek czego wbijany pal wchodzi w niego pod wpływem swojego ciężaru i ciężaru młota. Można go wyciągnąć na tej samej zasadzie dzięki sile pociągowej używanego dźwigu.


Konstrukcja młota wibracyjnego
Wibromłot jest wprowadzany w jednokierunkowe drgania pionowe za pomocą mechanizmów mimośrodowych zainstalowanych w skrzynce przekładniowej. Mechanizmy mimośrodowe są umieszczone parami i obracają się z taką samą prędkością kątową w przeciwnych kierunkach. Oba mechanizmy mimośrodowe wytwarzają siły odśrodkowe fC.
Poziome składowe fh są zrównoważone, natomiast składowe pionowe fV dodają się, w wyniku czego uzyskuje się siłę odśrodkową FC. Wbijany lub wyciągany obiekt jest trzymany pod skrzynią przekładniową w hydraulicznych szczękach. Nad skrzynią przekładniową znajduje się jarzmo, które dzięki elastomerowym klockom uniemożliwia przenoszenie wibracji. Ciężkie jarzmo wywiera dodatkową, skierowaną w dół siłę dzięki swojej wadze, którą można zwiększyć za pomocą odpowiednich dodatkowych obciążników.
Parametry techniczne
Mt=er(m x r)
Wielkości te mierzy się na ogół w Nm.
fC= m x r x w2 – (w jest prędkością kątową w radianach/ s)
FCmax = 1,118 x Mtx n2x 106
Mtjest w Nm
n = v.p.m lub r.p.pm (obroty na minutę) – FC jest w kN
A=2xMt/10xmv – A jest w mm
Mt(moment w Nm) – mvw tonach
Wybór młota wibracyjnego
- przekrojem poprzecznym pala,
- wagą wbijanego profilu,
- wnikaniem,
- konsystencją warstwy gleby,
- porowatością gleby.
Skuteczność wbijania można poprawić wtryskując powietrze lub wodę.

Opis wykresu:
- Wartości SPT: N
- Głębokość wbijania